LT EN RU
AVERUS laimėjo bylą kasaciniame teisme – suklusti turi draudimo bendrovės ir vežėjai
2024 / 06 / 20

Kasacinėje instancijoje laimėjome dar vieną bylą. Sveikinimai Gretos Motiejūnienės ir Raimondo Kivyliaus advokatų tandemui, atstovavusiems UAB „Vilaturas“ byloje prieš „Ergo Insurance SE“. Po šio sprendimo turėtų suklusti daugelis draudimo bendrovių, mat jų parengtose vežėjų atsakomybės draudimo sąlygose neretai yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nagrinėtos nuostatos dėl draudimo apsaugos teritorijos. 

Kasacinis teismas išaiškino, jog išimtinės sąlygos negali būti nustatytos bendrosiose draudimo sąlygose – jos turi būti invididualiai aptartos draudimo liudijime.

Aktualu numatantiems draudimo apsaugos galiojimo teritorijos išimtis 

AVERUS advokatė Greta Motiejūnienė sako, jog į šią nutartį verta atkreipti dėmesį tiems draudikams ir vežėjams, kurių draudimo sutartyse yra numatytos išimtys dėl draudimo apsaugos negaliojimo tam tikroje teritoritorijoje. 

„Sutartyje įvardijamos valstybės, dažniausiai Jungtinė Karalystė, Pietų Italija, NVS šalys, kurių teritorijoje negalioja apsauga ir – kartu bendrosiose taisyklėse įtvirtinama išimtis: kai krovinio pakrovimo, iškrovimo vieta arba draudžiamojo įvykio vieta yra už draudimo sutartyje nurodytos teritorijos ribų – draudimo apsauga negalioja visam pervežimui“,  – sakė G. Motiejūnienė. 

Nagrinėjamoje byloje ginčas tarp šalių kilo dėl išmokos už puspriekabėje kilusį gaisrą ir jo metu sunaikintą krovinį. Gaisras  ir jo likvidavimo darbai buvo Prancūzijoje, tačiau galutinė krovinio vieta buvo numatyta Jungtinėje Karalystėje. Motyvuodamas išimtimi, kad krovinio galutinė vieta yra JK, draudikas atsisakė mokėti išmoką, nepaisant to, jog draudimo liudijime buvo nurodyta apsaugos galiojimo vieta: Europa, išskyrus JK, Pietų Italiją ir NVS šalis.

LAT: išimtis negali būti bendrosiose sąlygose

Kasacinis teismas išaiškino, kad tokia išimtis, kuria apribota draudimo apsaugos galiojimo teritorija, siejant išimtį su krovinio pakrovimu, iškrovimu, negali būti įtvirtinta bendrosiose draudimo sąlygose (nurodomų informaciniame dokumente ir draudimo taisyklėse). Tai turėtų būti aptarta individualiai susitartose sąlygose (draudimo liudijime). 

Pažymėtina, kad draudimo liudijimas laikytinas nestandartinėmis draudimo sutarties sąlygomis, o taisyklės – standartinėmis draudimo sutarties sąlygomis. Jeigu sutarties standartinės sąlygos prieštarauja nestandartinėms, pirmenybė teikiama individualiai šalių aptartoms sąlygoms. 

Teismas konstatavo, kad atsižvelgiant į įrašo draudimo liudijime prasmę, ieškovas turėjo pagrindą tikėtis, kad draudžiamojo įvykio vietoje (Prancūzijoje) jo krovinio draudimo apsauga galiojo, nepaisant to, kad krovinio iškrovimo vieta buvo Jungtinėje Karalystėje. 

„Kasacinio teismo išaiškinimai aktualūs tiek vežėjams, tiek draudikams. Todėl, jei Jūsų draudimo sąlygose yra tokios nuostatos dėl draudimo apsaugos galiojimo teritorijos, svarbu įsigilinti į šią LAT nutartį ir atitinkamai pasikoreguoti draudimo sąlygas, išimtis įtraukiant į draudimo liudijimą, o ne į bendrąsias taisykles“, – sakė advokatė Greta Motiejūnienė.

UAB ,,Vilaturas“ ieškinys dėl draudimo išmokos priteisimo iš atsakovo ,,Ergo Insurance SE“ buvo visiškai patenkintas, priteisiant  67 663,70 eurų.

Su byla galite susipažinti čia.

< Atgal